آذربایجان باشون ساغ اولسون

di-behzadiaz02.jpg

dr-behzadi.jpgاستاد بهزاد بهزادي
آن كه روز پنجشنبه نهم اسفند ۸۶ در سن ۸۰ سالگي به ابديت پيوست!

 حسن راشدي

استاد بهزاد بهزادي محقق ، حقوقدان ،اديب و صاحب نظر در زبان و ادبيات آذربايجان، مدير فصلنامه ادبي- تحقيقي ” آذري” و مؤلف و تدوين كننده سه مجلد فرهنگهاي آذربايجاني- فارسي ، فارسي آذربايجاني، آذربايجاني – آذربايجاني و مؤلف چندين كتاب و ده ها مقاله در زمينه زبان و ادبيات تركي آذربايجاني بود.
استاد بهزاد بهزادي حقوقدان و صاحب نظر در فرهنگ و ادبيات آذربايجان به سال ۱۳۰۶ در شهر آستارا به دنيا آمد، به سال ۱۳۲۲ با احراز رتبه اول از دبيرستان حكيم نظامي آستارا دوره متوسطه را به پايان رساند و در سال ۱۳۲۴ وارد دانشسراي عالي تهران در رشته رياضي شد ولي به دنبال شكل گيري حكومت ملي در آذربايجان از تحصيل در دانشسرا انصراف داده عازم تبريزشد.
استاد بهزادي در مهرماه سال ۱۳۲۵ جزو دانشجويان اولين دوره آموزشي دانشگاه آذربايجان كه به وسيله حكومت ملي در تبريز تاسيس شده بود شد.با سقوط دولت ملي آذربايجان توسط ارتش شوونيسم ، تحصيل ايشان نيز در رشته رياضي و فيزيك در اين دانشگاه نيمه تمام ماند كه ايشان مجبور شد به تهران مهاجرت كند!
استاد بهزادي در سال ۱۳۴۴ در رشته حقوق قضايي از دانشگاه تهران فارغ التحصيل شد و در طول زندگي پر بركت خويش علاوه بر مسئوليتهاي كاري چون مدير عاملي انبارهاي عمومي ايران و عضو بودن در هيئت مديره شركت بيمه تهران، به عنوان وكيل پايه يك دادگستري نيز در تهران فعاليت مي كرد.
ايشان در كنار مسئوليتهاي سنگين كاري به فعاليت ادبي- فرهنگي نيز مي پرداخت، لذا از عنفوان جواني و در سال ۱۳۳۰ سردبيري روزنامه بشير در تهران، از سال ۱۳۳۰ الي ۱۳۳۴ سردبيري روزنامه آذربايجان و در نهايت از سال ۱۳۸۳ تا پايان زندگي، مدير مسئولي و سردبيري فصلنامه تركي – فارسي و ادبي – فرهنگي ” آذري” را به عهده داشت.
محقق خستگي نا پذير استاد بهزادي از ۹ ماه پيش جهت مداواي بيماري خويش كه بعدا تشخيص داده شد به سرطان خون مبتلا شده است به آمريكا رفت كه متاسفانه معالجات نتيجه اي نداد!
ايشان روز پنجشنبه نهم اسفند ماه دار فاني را وداع گفت و دوستداران ادب و فرهنگ آذربايجان را در ماتم سنگين فرو برد!
به محض رسيدن خبر درگذشت وي به ايران، اين خبر توسط جوانان پر شور و هويت طلب آذربايجاني به سرعت باد و از طريق SMS ها در آذربايجان و تمام مناطق ترك نشين و در بين تركان هويت طلب پيچيد . استاد بهزاد بهزادي با آثار قلمي كه از خود به يادگار نهاده است يادش براي هميشه در خاطره ملت آذربايجان و ديگر تركان هويت طلب ايران زنده خواهد ماند!

روحش شاد.

Advertisements

Bir cavab yazın

Lütfən, şərh yazmaq üçün bu üsullardan birini seçərək daxil olun:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

w

%s qoşulma

%d bloqqer bunu bəyənir: